Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik jak robić zdjęcia

Wyjaśniamy, jak robić dobre zdjęcia

Data publikacji 3 grudnia 2022


Wiele osób nie ma pojęcia, jak robić dobre zdjęcia. Warto mieć świadomość, że wykonanie efektownego zdjęcia w dzisiejszych czasach jest trudniejsze niż w czasach fotografii tradycyjnej. Wtedy wystarczyło kupić lustrzankę, żeby wyróżnić się na tle ludzi korzystających z prostych kompaktów.

Wybór aparatu

Obecnie za relatywnie nieduże pieniądze lustrzankę może mieć każdy. Dodatkowo dobrej jakości zdjęcia robią nawet telefony komórkowe. W tym artykule wyjaśnimy, jak robić zdjęcia, a także podpowiemy od czego należy zacząć. Musisz się naprawdę postarać, jeśli chcesz robić oryginalne fotografie. Nie chodzi o to, żeby wyróżnić się sprzętem, ale umiejętnościami oraz zaawansowaną obróbką zdjęć. Wybór aparatów fotograficznych jest bardzo duży, więc każdy bez większego problemu może znaleźć coś dla siebie. Można śmiało powiedzieć, że obiektywy szerokokątne przydadzą się bardzo do rejestrowania efektownych i oryginalnych zdjęć. Najlepiej zakupić sprzęt u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się bardzo dobrą opinią.

Tryb manualny

Warto fotografować w trybie manualnym, ponieważ wtedy masz pełną kontrolę nad wyglądem zdjęcia. Gdy popełnisz błąd to dobrze wiesz, co możesz poprawić. Podstawą jest ustawienie trybu M w aparacie. Możesz oczywiście zajrzeć do instrukcji, jeśli nie wiesz jak to zrobić. Kolejnym krokiem jest ustawienie czułości. Bez wątpienia czułość jest uzależniona od warunków oświetleniowych. W ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych lepiej ustawić większą czułość. Warto dodać, że następny etap to ustawienie przysłony. Profesjonaliści pracują zazwyczaj na otwartej przesłonie, ponieważ wtedy obiektyw wpuszcza zdecydowanie więcej światła. Zdjęcia z otwartą przysłoną skutkują tym, że tło jest najczęściej rozmyte. Taki efekt jest naprawdę bardzo ciekawy, więc warto go stosować.

Czas naświetlania

Na sam koniec należy dobrać czas naświetlania, czyli migawkę. Migawkę trzeba ustawić tak, żeby światłomierz był na 0. Podziałka, którą widać w wizjerze aparatu jest właśnie światłomierzem. Osoby, które chcą rejestrować bardzo efektowne zdjęcia powinny zainwestować w obiektyw z możliwością pochylenia osi w stosunku do płaszczyzny matrycy. Warto również kupić statyw, który pozwoli utrzymać równowagę. Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia to koniecznie musisz poznać zasady kompozycji. Zdjęcia są czytelne i harmonijne dzięki przemyślanej kompozycji. Podstawą jest oczywiście wyeksponowanie mocnego punktu twojego zdjęcia. Kompozycja centralna jest najbardziej oczywistą i intuicyjną kompozycją. Tego rodzaju kompozycja jest bardzo często wykorzystywana przy portretach. Nabierają wtedy ciekawego wyrazu i siły przekazu. Od razu wiadomo, co gra główną rolę na takim zdjęciu. Kompozycja centralna idealnie sprawdzi się na zdjęciach, które publikujesz na Instagramie lub innych social mediach. Nie ulega wątpliwości, że dobrze wykonane zdjęcie przykuje uwagę wszystkich twoich obserwatorów. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak zacząć robić zdjęcia.

Redakcja hypnotizebutik.pl

Nasi redaktorzy to eksperci w dziedzinie mody, urody i lifestyle'u. Jeśli te tematy są dla Ciebie ważne, zapraszamy do zapoznania się z artykułami przygotowanymi przez nasz zespół. Znajdziesz tam inspirujące treści, praktyczne porady i ciekawostki, które pomogą Ci pielęgnować swój wyjątkowy styl życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak się przebrać na Halloween