Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak szybko pozbyć się opryszczki

Jak szybko pozbyć się opryszczki w 24 godziny? Najlepsze domowe sposoby

Data publikacji 17 marca 2023

Opryszczka, znana również jako herpes labialis lub wirus hsv1, to stan zapalny, który wywołuje nie tylko dyskomfort, ale także ból, pieczenie, swędzenie w okolicy ust czy strupki. Wokół ust, mogą pojawić się także pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Opryszczka jest spowodowana przez wirus opryszczki pospolitej (HSV), który może łatwo przenieść się na innych ludzi poprzez kontakt z osobą zarażoną lub ich wydzielinami cielesnymi. W przypadku infekcji opryszczki, często rozwija się ona w ciągu kilku dni, a jej leczenie może trwać tygodniami. Niemniej jednak, istnieją sposoby, które mogą pomóc szybko pozbyć się problemowi jamy ustnej i złagodzić objawy rozwoju opryszczki, takie jak ból i swędzenie, jeszcze przed pojawieniem się pęcherzyków. W tym artykule omówimy kilka metod walki z infekcją wirusa opryszczki i domowych sposobów na jej leczenie, które są łatwo dostępne i skuteczne.

Czym jest opryszczka i jak jej zapobiegać? 

Jest to bardzo częsta przypadłość zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Objawy pojawiają się szybko, a powrót choroby jest niestety bardzo częsty. Bakterie opryszczki znajduje się w naszym organizmie przez całe życie. Nie da się go trwale usunąć. Opryszczka jest często związana z układem nerwowym i pojawia się np. na skutek silnego stresu czy osłabienia organizmu. Działając profilaktycznie na opryszczkę wargową, warto przez cały rok stosować witaminy z grupy b i suplementy diety. Pomogą one w zapobiegnięciu nawrotom opryszczki. Pojawia się ona przede wszystkim na twarzy i w okolicy ust, ale może także dotyczyć innych części ciała. 

Skąd bierze się opryszczka?

Opryszczka ustna ma charakter okresowy i pojawia się cyklicznie często pod wpływem stresu, zmęczenia lub obniżonej odporności. Istnieje wiele sposobów leczenia zimna na ustach, włączając w to tabletki doustne, maści, lub dezynfekcję miejsc zakażenia. Leczenie w przypadku opryszczki polega na przeciwwirusowych środkach, które niestety nie pozwalają całkowicie wyleczyć bakterię z organizmu. Łatwo przenieść wirusa. Rozwojowi choroby sprzyja używanie tych samych przedmiotów, takich jak sztućce czy ręczniki, aby nie zarażać innych osób i nie wywołać opryszczki. Te same rzeczy w kontakcie pomiędzy użytkownikiem zarażonym ułatwiają rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Warto pamiętać, że opryszczka jest chorobą zakaźną. Należy na czas trwania opryszczki zachować ostrożność podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą i nie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Profilaktyka – jak szybko pozbyć się opryszczki naturalnymi sposobami

Istnieją różne naturalne i domowe sposoby na opryszczkę, by skrócić czas objawów. Metod walki z opryszczką jest wiele. Najważniejszą zasadą jest dbanie o higienę i unikanie dotykania opryszczki. Warto stosować takie środki przeciwzapalne i przeciwutleniające jak:

  • Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym przeciwdziałają bakteriom, co sprawia, że jest to dobra metoda na usuwanie opryszczki.
  •  Aplikacja płatków aloesu, który ma właściwości przeciwzapalne, przyspiesza leczenie uszkodzonej skóry i działa jak kompres.
  •  Stosowanie naturalnego miodu, który pomaga w leczeniu stanu zapalnego i przyspiesza proces gojenia się ran.
  • Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego, który posiada właściwości przeciwwirusowe. Stosując go kilka razy dziennie na opryszczkę, zauważysz poprawę.

Oprócz tych metod warto pamiętać o zastosowaniu zimnych okładów, aby zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie na ustach. Najważniejszą rzeczą jest umiejętność reagowania na sygnały ciała i stosowanie odpowiednich metod w odpowiednim czasie, co pozwoli nam szybko pozbyć się opryszczki.

Jak szybko pozbyć się opryszczki – leczenie

Istnieje wiele sposobów na nią, zarówno w formie domowych sposobów, jak i leków farmaceutycznych. W leczeniu opryszczki skutecznie sprawdza się m.in. aspiryna, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się pęcherzyków. Innym popularnym sposobem zahamowania rozwoju wirusa opryszczki są maści, które zawierają acyklowir, który hamuje namnażanie się drobnoustrojów. Warto także wiedzieć, że melisa, rumianek czy szałwia mogą pomóc w łagodzeniu objawów opryszczki, zwłaszcza w przypadku wirusa herpes simplex virus. Leki przeciwwirusowe są też skuteczne w zwalczaniu opryszczki i zapobieganiu jej nawrotom.  Plastry na opryszczkę to także dobry sposób, by nie rozprzestrzeniać bakterii. Dostaniesz je w aptece bez recepty. Lek na opryszczkę to również maści z antybiotykiem. Warto pamiętać, że opryszczka jest chorobą zaraźliwą, a jej leczenie powinno być przeprowadzone pod kontrolą lekarza.

Infekcja opryszczki narządów płciowych 

Narządy płciowe są jednymi z najważniejszych elementów w ludzkim ciele, ponieważ odpowiadają za rozrodczość. Niestety, mogą one ulec zakażeniu, co jest bardzo trudnym problemem. Opryszczka na narządach płciowych przenosi się drogą płciową, ale również komórkami nerwowymi, co powoduje silny ból oraz coraz silniejsze pieczenie. Infekcje dają o sobie znać poprzez pojawienie się zmian opryszczkowych, które z czasem mogą przekształcić się w owrzodzenia. Czas trwania infekcji jest różny u każdego człowieka, ale zwykle trwa kilka dni lub tygodni. Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia podobnych objawów. 

Redakcja hypnotizebutik.pl

Nasi redaktorzy to eksperci w dziedzinie mody, urody i lifestyle'u. Jeśli te tematy są dla Ciebie ważne, zapraszamy do zapoznania się z artykułami przygotowanymi przez nasz zespół. Znajdziesz tam inspirujące treści, praktyczne porady i ciekawostki, które pomogą Ci pielęgnować swój wyjątkowy styl życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?