Jak zrobić świece? Praktyczny poradnik
Data publikacji 4 grudnia 2022
Nie od dziś wiadomo, że ozdobne, zapachowe świece stanowią rewelacyjny dodatek do każdego pomieszczenia. Nie tylko mogą go rozświetlić, lecz dodatkowo stwarzają w nim ciekawy, przyjemny klimat i atmosferę. Niestety wiedzieć trzeba, że gotowe świece tego rodzaju są naprawdę drogie i często ich cena może przekraczać nawet sto złotych. Jak się jednak okazuje, stosunkowo małym kosztem, a także w dość krótkim czasie można samodzielnie zrobić taką świecę. Jak zrobić świece zapachowe w domowych warunkach?
Co będzie potrzebne do zrobienia świecy?
Zanim przejdzie się do tego, jak zrobić świeczki zapachowe i w jaki sposób przebiega proces ich powstawania, na samym początku trzeba się do tego zadania odpowiednio przygotować. Kluczową sprawą jest rzecz jasna to, aby mieć w domu wszystkie potrzebne składniki i elementy. Co zatem jest potrzebne do zrobienia zapachowych świeczek w domowych warunkach?
Oczywiście najważniejszą sprawą jest zakupienie parafiny lub wosku, które stanowić będą podstawę naszych świec. Polecane są produkty w płatkach, których najwygodniej się używa. Oprócz tego bardzo ważne jest zakupienie knota. Ciekawym pomysłem jest knot drewniany, który pali się w charakterystyczny, bardzo klimatyczny sposób. Oczywiście zastosować można także knoty bawełniane lub nawet kawałek zwykłego sznurka.
Co jeszcze będzie potrzebne do wykonania takiej świecy? Jeśli chce się uzyskać odpowiedni zapach świecy, potrzebne będą olejki eteryczne. Konkretne zapachy należy wybrać samodzielnie. Na koniec pamiętać trzeba także o szklanym naczyniu, w którym wykonana zostanie świeca. Dobrym pomysłem będzie posiadanie kilku dodatków do świecy, czyli np. ziaren kawy, muszelek goździków lub skórki pomarańczy.
Jak w domowych warunkach wykonać świeczki?
Jeśli ma się już przygotowane wszystkie akcesoria i dodatki do wykonania świecy, można już przystąpić do produkcji. Od czego należy zacząć?
Oczywiście najważniejszą sprawą na sam początek jest rozpuszczenie parafiny. W tym celu należy sięgnąć po niewielki rondelek i umieścić w nim resztki świec lub zakupioną świeżą parafinę. Podczas rozpuszczania się wosku należy go delikatnie mieszać, jednocześnie dodając do niego olejki eteryczne.
Gdy wosk się już rozpuścić, należy go następnie wlać do przygotowanego wcześniej szklanego pojemnika, którym może być np. słoiczek. Pamiętać trzeba, że na dnie umieszczony musi być knot, który po zastygnięciu wosku zostanie stabilnie przymocowany. Wygodnie jest zaczepić knot np. klamerką do słoika, aby cały czas stał on w pionowej pozycji.
Do wlanego do słoiczka wosku dodajemy następnie przygotowane wcześniej dodatki. Wosk w ciągu kilku minut zacznie zastygać, dlatego też kluczowe jest umieszczenie ich w odpowiednim czasie.
Gdy wszystkie powyższe czynności zostaną wykonane, nie pozostaje już nic innego, jak tylko pozostawić zalany pojemniki na kilka godzin, najlepiej w chłodnym miejscu, aż do zastygnięcia wosku. Po tym czasie otrzymuje się gotową do zapalenia świeczkę, która niczym nie będzie odbiegała pod względem wyglądu i zapachu od gotowych, bardzo drogich sklepowych produktów.