Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak szybko pozbyć się siniaka

Domowe sposoby na sińce – jak szybko pozbyć się siniaka?

Data publikacji 22 marca 2023

Siniaki, krwiaki czy naczynia krwionośne są dość powszechnymi problemami, które niejednokrotnie pojawiają się w wyniku urazów, upadków czy też łagodnych kontuzji. Siniak pojawił się na ręce lub w okolicy oka? Chociaż są one zwykle nieszkodliwe dla zdrowia, to jednak mogą być nieestetyczne i bolesne. Każdy, kto ma do czynienia z tego typu problemami, z pewnością chce się ich szybko pozbyć. Jak więc skutecznie zredukować siniaki, krwiaki i goić naczynia krwionośne? Jak szybko pozbyć się siniaka? Nie ma jednej uniwersalnej metody, ale istnieją sposoby, które pomogą w szybszym zagojeniu się urazu. W tym artykule dowiesz się, jak działać krok po kroku, aby szybko pozbyć się nieestetycznych siniaków i krwiaków, a także jak zadbać o naczynia krwionośne, by zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości. Leczenie siniaka jest bardzo proste!

Czym jest siniak i jak powstaje?

Siniak to nic innego jak wylew krwi pod skórę, który powstaje po uderzeniu lub stłuczeniu. Mechanizm powstawania siniaka jest prosty – w wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a krew wylewa się do tkanek miękkich. Powoduje to charakterystyczne podbiegnięcie krwi pod skórę, które z czasem zmienia kolor z czerwonego na niebieski, a następnie na zielono-żółty. Siniak często towarzyszy obrzękowi i bólowi w miejscu urazu. Najczęściej siniaki mogą pojawić się na rękach, nogach i pośladkach, bo to miejsca najczęściej narażone na uderzenia i stłuczenia. Skłonność do siniaków zależy od indywidualnych predyspozycji do uszkodzeń naczyń krwionośnych lub od stosowanych leków. Istnieją także choroby, takie jak ta choroba Von Willebranda, które zwiększają ryzyko powstawania siniaków. 

Przyczyny powstawania siniaków

Skutek uderzenia może prowadzić do rozkładu składników krwi w tkankach ciała, co powoduje uszkodzenie tkanek i powstawanie zasinienia oraz siniaka. Siniak powstaje, gdy tętnice lub żyły w pobliżu miejsca uderzenia zostaną uszkodzone, a krew wycieka do otaczających tkanek. Gdy hemoglobina znajduję się poza układem krwionośnym występuje skłonność do powstawania siniaków. Uraz możemy zauważyć jako zmianę koloru na skórze – początkowo jest to zwykle kolor czerwony.  Siniak zmienia barwę w ciągu kilku dni na fioletowy lub niebieski. Z czasem siniak zanika, zmieniając się w zielonkawą i żółtą plamkę, co oznacza, że organizm zaczyna usuwać zakrzepy krwi. U kobiet w czasie miesiączki siniaki mogą pojawić się częściej, ponieważ w tym czasie tkanki są bardziej podatne na uszkodzenia. Najczęściej siniak pojawia się na ręce lub nodze. Pojawienie się siniaków jest oznaką osłabienia drobnych naczyń krwionośnych. Najczęściej objawy ustępują samoistnie, lecz da się przyśpieszyć ten proces. Jak szybko pozbyć się siniaka? Będzie on mniejszy po paru dniach, a proces gojenia nie jest długi. Istnieją oczywiście sposoby, by zlikwidować siniaki i szybko się ich pozbyć. 


Jak szybko pozbyć się siniaka? Sposoby

Aby przyspieszyć gojenie i zmniejszyć czas powstawania siniaków, należy działać szybko. Może nie pozbędziemy się ich całkowicie w 24 godziny, lecz sprawimy, że znacznie zjaśnieją. Siniak będzie mniejszy. Witamina C jest naturalnym sposobem na zwiększenie odporności organizmu oraz produkcję kolagenu, który wzmocni tkaniny i zapobiegnie siniakom. Często po uderzeniach dochodzi do obrzęków, w takich przypadkach warto stosować żele zawierające heparynę i witaminę K. Dzięki temu naczynia krwionośne zostaną uszczelnione, a szybko działający preparat całkowicie wchłonie się, co przyspieszy gojenie. Przy stosowaniu aptecznych preparatów należy skonsultować się z aptekarzem. Znajdziesz wiele maści. Aby przyłożyć okład ze służącym do łagodzenia siniaka, korzystaj z chłodnych, czyli z lodówki lub zamrażarki. Taka aplikacja będzie zmniejszać prawdopodobieństwo pojawienia się opuchlizny i bólu. Zrób z nich kompres. Siniak zmienia kolor w ciągu kilku dni, ale może upłynąć kilka tygodni, zanim całkowicie zniknie. Czym smarować i jak szybko pozbyć się siniaka? Takie produkty, jak arnika, olejek eukaliptusowy, czy składniki bogate w witaminę C również dobrze działają w łagodzeniu siniaków oraz są przeciwzapalne.


Domowe sposoby na siniaki

Siniaki to zazwyczaj efekt urazu, który może nas spotkać każdego dnia. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się krwiaków i ciemnoczerwonych siniaków, które możemy zastosować w domu. Jednym z takich domowych sposobów jest okład z liścia kapusty. Wystarczy rozerwać liście kapusty, ugnieść je, a następnie nałożyć na siniaka, trzymając okład przez około 20-30 minut. Inny skuteczny sposób to okład z octu. W tym celu należy namoczyć gazę w occie, a następnie nałożyć na siniaka i pozostawić na około 15-20 minut. Jednakże, jeśli siniak jest wynikiem wylewu krwi, konieczne może być konsultacja z lekarzem. W każdym przypadku, warto znać sprawdzone sposoby domowe na siniaki i mieć w swojej domowej apteczce liście kapusty czy ocet. Okład z lodu jest również dobrym pomysłem, ponieważ zimne okłady pozwolą pozbyć się siniaków na ciele. Lód możesz owinąć w bandaż. Przykładaj go na siniak kilka razy dziennie. 

Redakcja hypnotizebutik.pl

Nasi redaktorzy to eksperci w dziedzinie mody, urody i lifestyle'u. Jeśli te tematy są dla Ciebie ważne, zapraszamy do zapoznania się z artykułami przygotowanymi przez nasz zespół. Znajdziesz tam inspirujące treści, praktyczne porady i ciekawostki, które pomogą Ci pielęgnować swój wyjątkowy styl życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak się przebrać na Halloween